İşinizi Kurmadan Önce Yapmanız Gerekenler

işinizi-kurmadan-önce

İşinizi Kurmadan Önce Yapmanız Gerekenler

İşinize başlamadan önce sektörünüzü araştırmak, rakipler bulmak, riski anlamak ve mali durumunuzu planlamak önemlidir.
Table of Contents
  Add a header to begin generating the table of contents

  Başarılı bir lansman için bir iş kurmayla ilgili işi anlamak gereklidir.
  Doğru planlamanın önemi küçümsenemez, çünkü bu kararlar işinizin nasıl şekilleneceğinin temelini oluşturur.
  Erken dönemde iyi kararlar vermek, sürekli büyümeyi sağlamaya yardımcı olabilir.
  Bu makale, yeni bir iş kurmayı düşünen ve onu kurmak ve çalıştırmak için nelerin gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler içindir.
  Bir işe başlamak stresli olabilir. Genellikle aynı anda üzerinde çalışılacak 10000 şey varmış gibi geliyor. Yeni küçük işletme sahipleri için bu gerçeklikten kaçış yok, ancak biraz planlama ile, beklentilerinizi yönetmek ve işinizi kurmak için bir amaç duygusu ile harekete geçmek mümkündür.

  Her şeyinizi vermenin ötesinde, enerjinizi doğru görevlere yönlendirmek özellikle ilk başta önemlidir . Uzmanlar, bir iş kurmanın ilk adımlarından bazılarının rakipleri araştırmak, sektörünüzün yasal yönlerini değerlendirmek, kişisel ve ticari finansmanınızı göz önünde bulundurmak, ilgili riskler konusunda gerçekçi olmak, zamanlamayı anlamak ve yardım almak olduğunu söylüyor.

  1. Araştırmanızı yapın.

  Hakim olabilmek için dahil olacağınız sektörü anladığınızdan emin olmak istersiniz. İş fikrinizin ne kadar benzersiz olduğunu düşünürseniz düşünün, rakiplerinizin farkında olmalısınız.

  Sizin parlak bir fikriniz olması diğer insanların da aynı fikre sahip olmadığı anlamına gelmez. Rakiplerinizden daha iyi ve/veya daha ucuz bir şey sunamıyorsanız, o alanda bir iş kurmayı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

   Kapılarınızı açmadan önce piyasayı değerlendirin. Girmek istediğiniz endüstriyi, ana oyuncularını ve gelecekteki rakiplerinizi anlayın.

  2. Hedef kitlenizi belirleyin.

  Hedef demografinizin kim olduğunu düşünerek zaman harcayın. Bu kitle, verdiğiniz her kararda önemli olacaktır. Ürününüze veya hizmetinize kimin ihtiyacı olduğunu anlamak, tekliflerinizde ince ayar yapmanıza ve pazarlama ve satış stratejilerinizin doğru kişilere ulaşmasını sağlamanıza yardımcı olabilir. Bu kararın bir kısmı, işletmeden tüketiciye (B2C) veya işletmeden işletmeye (B2B) bir işletme olup olmadığınızı anlamaktır . Bu parametreler içinde yaş, cinsiyet, gelir ve meslek dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birden fazla kategori vardır. Müşterileriniz olmadan kar elde edemezsiniz, bu yüzden kim olduklarını anlayın ve onları önceliğiniz haline getirin.

   

  Sizin istediğinizi değil, müşterilerin istediğini teslim ettiğinizden emin olmak çok önemlidir. Bu, size müşterinizin satın alma kararı hakkında fikir verecek ve sizi bu yolda çok fazla deneme yapmaktan kurtaracak.

   

  Kiminle konuştuğunuzu bilin. Tanımlanmış bir hedef pazar, yeni ve sürekli müşteriler edinmenize daha iyi yardımcı olacaktır.

  3. Güçlü bir misyona sahip olun.

  Öne çıkmak kolay bir iş değildir ve hiçbir sihirli formül sonuçları garanti etmez. Ancak, işletmenizin amacını bilmek, bu kararlara rehberlik etmenin merkezinde yer alır. İşletmenizin güçlü yanlarını, farklılıklarını ve amacını tanıyarak, hizmetlerinizi ve pazarlarınızı uyumlu bir şekilde genişletmek için bilinçli seçimler yapabilirsiniz.

   Amacınızı bilmek, yol boyunca alacağınız önemli kararları yönlendirir, bu nedenle görevinizin açıkça tanımlandığından emin olun.

  4. Yasal sorumluluklara özen gösterin.

  İşinize başlarken atılacak önemli bir ilk adımın yasal yapısını seçmektir. Bu vergileri, evrakları, mal sahiplerinin sorumluluğunu [ve] diğer yasal yönleri ve ayrıca şirketin çalışanı olup olmayacağını belirleyecektir

  Bu, girişimcinin ana sözleşmeyi oluşturması, bir vergi, mersis numarası alması ve sektöre göre değişecek olan gerekli lisanslara başvurması gerektiği anlamına geliyor.

  Alınacak yapı ve dosyalanması gereken gerekli evraklar hakkında size en iyi tavsiyeyi vermesi için mali müşaviriniz ve avukatınızdan destek alın.

  5. Mali durumunuzu haritalayın.

  Bir işe başlamak, muhtemelen hemen sahip olamayacağınız parayı gerektirir. Bu nedenle sermaye edinmenin yollarını aramalısınız.

  Çoğu girişimci, çok sınırlı miktarda sermaye ile bir işe başlar, bu da birçokları için büyük bir engeldir. Ancak, tomurcuklanan bir işletme sahibi için birçok seçenek var. Sermaye aramanın ilk ve en yaygın yeri arkadaşlar ve ailedir. Bu yeterli değilse, aramayı melek yatırımcılara ve risk sermayedarlarına genişletin. Bu seçenekler olmazsa gerekli miktarı hesaplayın, ardından bankalar ve küçük işletme dernekleri aracılığıyla işletme kredilerine başvurun.

  İster kendi fonlarınız olsun, ister arkadaşlarınızdan ve ailenizden para istemek veya bir finans kurumundan borç almak olsun, başlangıç maliyetlerini nasıl finanse edeceğinize dair bir plan yapın.

  6. Vergi yükünüzü anlayın.

  Yapılması gereken birden fazla ödeme vardır ve bunlardan herhangi birinin geç doldurulması ciddi sonuçlara yol açabilir. Gelir vergisi, KDV, SGK, Stopaj vb.

  Vergi ödemelerinizi zamanında yapmak için maaş bordronuzun ne kadar olacağını hesaplamanız gerekiyor. Bir yere bağlı çalışıp işletmenizi açacaksanız bu sizi çok zor durumda bırakmayabilir, ama sadece küçük işletmenize odaklanacaksanız işinizi oturtup bir gelir elde edene kadar masraflarınızı karşılayabilecek maddi gücünüz olmalı.

   Vergileri ve ücretleri ne zaman, nasıl ve kime ödediğinizi anlayın.

  7. Riski anlayın.

  Elbette, yeni bir iş girişimi başlatmanın her zaman bir riski olacaktır. Riski hesaplamak, anlamak ve planlamak işiniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce atmanız gereken önemli bir adımdır. Bu, bir iş planı ile ilerlemeden önce sektörünüzün risklerini değerlendirmek anlamına gelir.

  Girişimciler, iş sigortası satın almadan önce sektörlerinin risklerini bilmelidir. Örneğin, muhasebeciler, bir müşterinin vergi beyannamesinde maliyetli bir hata olduğunu iddia ederek dava açması durumunda iş sigortanız bu konuda sizi destekleyecektir. Restoran sahiplerinin kayma ve düşme kazaları için genel sorumluluğa ihtiyaç duymaları daha olasıdır. Sigortalar bunları karşılayacaktır. Dükkanınızı, ofisinizi sigortalatmak, yatırım yaptığınız ürün ve donanımlarınızı garanti altına alacaktır, olası felaketlerde yangın, hırsızlık vb sizi zor durumda bırakmayacaktır.

  Yeni işinizi koruyabilecek doğru sigorta türlerini edinerek hazırlanmanıza yardımcı olabileceğinden, ilgili risk konusunda kendinize ve iş ortaklarınıza karşı dürüst olun.

  8. Bir iş planı hazırlayın.

  Bir iş planı , başarılı bir lansman ve sürekli büyüme için atmanız gereken adımları özetler. Bu belge, işiniz için bir odak oluşturmak, C düzeyindeki profesyonelleri sizin için çalışmaya çekmek ve sermaye aramak ve elde tutmak için önemlidir. Bir iş planı , şirketinizi değerlendiren diğer profesyonellerle birlikte elinizden gelenin en iyisini yapmanızı sağlar, bu nedenle bu belgeyi arka planda ve istendiğinde hazır bulundurduğunuzdan emin olun. 

  Aşağıdakiler dahil ana bileşenleri bir araya getirmek için zaman ayırın:

  Misyon beyanınız
  İşletmenizin açıklaması
  Ürün veya hizmetlerinizin listesi
  Mevcut pazar ve fırsat analizi
  Şirketteki karar vericilerin listesi
  Mali planınız, böylece gözden geçirenler fırsatı anlayabilir

  İhtiyacınız olmadığını düşünüyor olsanız bile, yöneticileri işe alma, para toplama veya genişletme zamanı geldiğinde kullanıma hazır, profesyonel ve gösterişli bir iş planı hazırlayın.

  9. Doğru zamanlayın.

  Zamanlama, bir iş kurmanın önemli bir unsurudur. Elbette, işinize ekonominin sağlıklı olduğu ve potansiyel endüstrinizin genişlediği bir zamanda başlamak istiyorsunuz, ancak aynı zamanda farkında olunması gereken önemli bir karar verme akışı da var. Bir iş kurarken kararlı olmak çok önemlidir. Asla vazgeçmeyin.

   Doğru iş kararlarını verip vermediğinizi öğrenmek için çok zamanınız var.  Bir karar vermenin %70’ini yapıyorsanız, karar verin. %90’a ulaşmaya çalışıyorsanız , çok beklersiniz. 

   Yanlış zamanda işletmenizi kurmak, yeni işinizin başarılı olmasını zorlaştırabilir. Zamanlama ve koşullar doğru olduğunu gösterdiğinde adım atın.

  10. Bir akıl hocası veya danışman arayın.

  Bir işe başlamak, kulağa ne kadar cazip gelse de bağımsız bir yolculuk olmamalıdır. Bu yolculuğu daha önce yapmış olanları bulmak, başarıya hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Sektörünüzdeki diğer profesyonellerle iletişim kurun, sektöre özel atölye ve etkinliklere katılın ve yaklaşımlarını öğrenmek için sektörünüzdeki düşünce liderlerine ulaşın. Alternatif olarak, size keskin tavsiyeler verebilecek bir koç tutmayı düşünebilirsiniz.

  Büyüme için yeni işinizi kurmanıza yardımcı olacak süreçten geçen bir başkasından doğrudan öğrenin.

  11. Profesyoneller ile çalışın.

  Girişimcilerin yeni girişimlerini yürütmekle ilgili her şeyi bilmeleri imkansızdır. Deneyimli profesyonellerin deneyimlerinden yararlanmak, doğru yerden başladığınızdan emin olabilir.

  Korunduğunuzdan ve süreci doğru şekilde yürüttüğünüzden emin olmak için hukuki yardım almanız özellikle önemlidir.

  Genellikle başımız belaya girdiğinde avukatın işe yaradığını varsayıyoruz, ancak önleyici ve proaktif yasal hazırlık, işinizi uzun vadeli başarıya giden yola koymanın en iyi yolu olabilir. Bir sorunla karşılaştıktan sonra hukuk danışmanını aradığınızda, genellikle çok geç olur veya işinizi hem kısa hem de uzun vadede kritik bir şekilde etkileyebilir. İşinizin başlangıcında onların iç görülerine yatırım yapmak, daha sonra büyük bir getiri sağlayabilir. Daha sen daha işin içine girmeden seni beladan uzak tutarak.

  Başka bir akıllı işe alım bir muhasebecidir. Bir kişinin bir şirketin her yönüyle ilgilenmesi neredeyse imkansızdır ve her şeyden önce mali durumunuz riske atılmamalıdır.

  Tam zamanlı bir işiniz varsa, muhasebeciniz olması bu kar-zarar açısından yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. 

  Hukuk ve muhasebe danışmanlığı için deneyimli profesyonelleri bir araya getirmek, elinizden geldiğince en iyi şekilde çalıştığınızdan emin olmak söz konusu olduğunda çok büyük faydalar sağlayabilir.

   

  Eğer henüz bir avukatınız yoksa şirket avukatımızı sizinle paylaşıyoruz.

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Scroll to Top