Sıfırdan WordPress Nasıl Kurulur?

[toc content=".entry-content" anchor-text="#"]

Artık Türkiye’de bir çok barındırma (hosting) sağlayıcısı aldığınız hosting hizmetinde, WordPress’i tek tıklamayla kolayca yüklenmesini sağlar, ancak WordPress’i manuel yüklemeniz gereken zamanlar olabilir. Gördüğümüz yaygın bir senaryo.. WordPress’i el ile yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin. Düşündüğünüzden daha kolay!Zor olan WordPress’i kurmak değil, sonrasında onu adım adım işlemektir. Sizlere her konuyla alakalı blog yazıp örneklendirmek için sitemizi sıfırdan kurduk. Şu an sitemizde yapılması gereken çok iş var sizlere anlatarak ve uygulayarak ilerleyeceğiz.

WordPress Manuel Nasıl Yüklenir?

Aşama 1

Yapmanız gereken ilk şey , WordPress’in en son sürümünü WordPress.org adresinden indirmektir . Bu, tüm kurulum dosyalarını içerir. Biz bu yazıyı yazarken son sürüm aşağıda sürümdü, ama siz yüklerken son sürüm hangisiyse onu yükleyin.

Aşama 2

İndirme işlemi bittiğinde, .zip dosyasının tam içeriğini bilgisayarınıza çıkarın.

Aşama 3

wp-config-sample.phpDosyayı yeniden adlandırın ve wp-config.phpMySQL ayarlarını düzenlemek için dosyayı açın.

Aşama 4

Güvenlik için, benzersiz WordPress güvenlik anahtarları oluşturmanızı öneririz . Bu güvenlik anahtarları, kullanıcının çerezlerinde depolanan bilgilerin şifrelemesini geliştiren rastgele değişkenler kümesidir. Bunları WordPress.org gizli anahtar aracını kullanarak oluşturabilirsiniz.

Aşama 5

Şimdi wp-config.php dosyanız güncellendiğinde, WordPress kurulum dosyalarınızı sunucuya yüklemenin zamanı geldi. Bu yüzden FTP üzerinden boş sitenize bağlanmanız gerekir. FTP giriş bilgilerinizi hosting firmanız size sağlayacaktır. FTP için File Zilla kullanabilirsiniz.

Ardından, yerel bilgisayarınızdaki “wordpress” klasörünün içeriğini klasöre yükleyin /www/sitename/public. Not:  readme.html dosyası gerekmediğinden, klasörün kök dizininde silebilirsiniz. Bağlantınızın hızına bağlı olarak dosyaların aktarılması birkaç dakika sürecektir.

Aşama 6

Artık WordPress’e tema yüklemek için boş sitenize göz atabilirsiniz.

Aşama 7

Sitenizi ilk ziyaret ettiğinizde WordPress yükleyicisini göreceksiniz ve WordPress admin paneliniz için istediğiniz dili seçmeniz gerekecek. Ardından “Devam Et” i tıklayın.

Aşama 8

Site adınızı, kullanıcı adınızı seçin ve şifrenizi güvenli bir yere kopyalayın. E-postanızı girin ve “WordPress’i Kurun” seçeneğini tıklayın. Arama motorlarının sitenizi henüz taramasını istemiyorsanız, şu seçeneği de etkinleştirebilirsiniz: Arama motorlarının bu siteyi indekslemesini engelleyin. Bunu daha sonra değiştirebilirsiniz. Eğer bu konuda acemiyseniz siteniz bitene kadar bu kısım işaretli olsun, çünkü yaptığınız her hata siz silene kadar  Google aramalarında çıkabilir ve indeksten düşmesi sizi zorlayabilir.

Bir onay görecek ve giriş URL’nizi ve kullanıcı adınızı içeren bir e-posta alacaksınız. Daha sonra WordPress sitenize giriş yapabilirsiniz.

Eğer sitenizi aldığınız alan adına değilde geçici bir URL’ye yüklemek istiyorsanız bize yorum olarak yazın, çok tercih edilen bir yöntem olmadığı için detaylı açıklamadık, isteğe göre yazımızı ona göre güncelleriz.

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top