Ücretsiz WordPress Push Bildirimleri Nasıl Ayarlanır?

[toc content=".entry-content" anchor-text="#"]

Web push bildirimleri olarak da adlandırılan anında iletme bildirimleri , son birkaç yıl içinde çevrimiçi işletmeler ve pazarlamacılar arasında büyük bir popülerlik kazanmıştır. Bunlar, hedef kitlenizi yakalamanın, geri dönüş ziyaretçilerini artırmanın bir başka yolunu sunar ve çoğu durumda, tipik bültene kaydolma kayıtlarınızdan çok daha yüksek TO (Tıklama Oranı) ve katılım göstermişlerdir. Bugün tam olarak WordPress push bildirimlerinin ne olduğunu, web sitenizin erişimini genişletmenize nasıl yardımcı olabileceklerini ve bunları sitenize nasıl hızlı bir şekilde ekleyebileceklerini inceleyeceğiz. Tipik bir kurulum 10 dakikadan az sürer!

Push Bildirimleri

Push bildirimleri tam olarak nedir? WordPress push bildirimleri , sitenizde yeni içerik yayınladığınızda kitlenizi otomatik olarak bilgilendirmenizi sağlar . Veya önceden tanımlanmış mesajları istediğiniz zaman gönderebilirsiniz. Bu bir telefonda veya Chrome, Firefox veya Safari gibi bir tarayıcı aracılığıyla bir bildirim olabilir. Push bildirimleri ilk olarak 2009’da Android ve iOS cihazları için tanıtıldı ve o zamandan beri diğer platformlara yayılıyor. 2014 ile bugün arasındaki Google trendlerine bakarsak, “web push bildirimleri” konusundaki ilginin sürekli arttığını görebiliriz.

Aşağıda, muhtemelen daha önce gördüğünüz bir push bildirim kaydı isteğinin bir örneği verilmiştir. “İzin Ver” seçeneğini tıklayarak bu, sitenin size tarayıcınız üzerinden bildirim göndermesini sağlar. Web sitesi sahiplerinin güzelliği, ziyaretçinin bildiriminizi alabilmesi için sitenizde kayıtlı bir üye olması gerekmemesi, yalnızca web tarayıcılarını çalıştırmaları gerekir.

WordPress Push Bildirimlerinin Yararları

Anında iletme bildirimlerinin en büyük yararı, WordPress siteniz için başka bir iletişim yolu sağlamalarıdır. Bugünlerde pek çok insan e-postaları gözden kaçırıyor ya da okumuyor bile. Anında bildirimler, mesajınızı kişinin anında karşısına çıkararak, müşterileri ve ziyaretçileri sitenize geri getirmeye yardımcı olabilir .

Bir WooCommerce mağazası veya bilgilendirme blogu işletiyor olsanız da, push bildirimleri kesinlikle pazarlama stratejinizin bir parçası olarak denemeniz gereken bir şeydir.

Herkes için push bildirimleri var mı? Kesinlikle hayır. Bazıları kullanıcı deneyimini olumsuz yönde çok fazla etkilediği hissedebilir. Her halükarda, onları fazla kullanmamaya dikkat edin, çünkü bu can sıkıcı olabilir.

WordPress Push Bildirimleri Nasıl Kurulur?

WordPress push bildirimleri kurmaya gelince, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harika seçenek var. Aşağıda birkaç popüler ve aktif olarak güncellenmiş olanlar var. Not: Bunlar arasında ücretsiz ve premium çözümler bulunur. Birçoğunun belirli sayıda aboneye kadar ücretsiz planları vardır.

Yukarıdaki çözümlerin tümü farklı tarayıcı ve mobil desteğe sahip olduğundan, WordPress sitenizin hangi tür trafik içerdiğini görmek için Google Analytics verilerinize bakmanızı öneririz. “Kitle> Teknoloji> Tarayıcı ve İşletim Sistemi” ni tıklarsanız, sitenizdeki ziyaretçiler tarafından en çok hangi tarayıcıların kullanıldığını görebilirsiniz.

Bu eğitici yazıda , WordPress push bildirimleri için tamamen ücretsiz bir çözüm olan OneSignal’ın bir eklentisini kullanacağız . Bunu yazarken şu anda 50.000’den fazla aktif kurulum ve 5 üzerinden 4.7 puan almıştır.

Web sitelerine göre, Adobe, Uber ve Tom’s Hardware gibi büyük isimler dahil olmak üzere 100.000’den fazla geliştirici tarafından kullanılıyorlar. Özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • % 100 kullanımı ücretsiz
 • Sınırsız WordPress push bildirimleri
 •  Sınırsız cihaz
 • Teslimat otomasyonu
 • Yerelleştirme
 • Tam API
 • Sınırsız segment
 • A / B Testi
 • Teslimat planlaması
 • Verilerinizi alma ve verme yeteneği

Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor mu? Akılda tutulması gereken bir şey var. Bu gerçeği hiç gizlemiyorlar ve sitelerinde çok açıklar. Para kazanma yolları, web ve mobil deneyimlerini geliştirmek için topladıkları verileri kullanmaktır. Dolayısıyla, bu sizin için bir sorunsa, verilerinize erişimi olmayan kurumsal sürümlerine her zaman yükseltebilirsiniz. Fiyatlar, 500.000 kullanıcıya kadar aylık 40 ABD dolarından başlamaktadır. Veya PushCrew gibi alternatif bir çözüm ile gidebilirsiniz.

OneSignal’ın sahip olduğu bir avantaj, istediğiniz kadar WordPress sitesi (uygulaması) kurmanıza izin vermesidir. Böylece, OneSignal’ın gösterge panosuna giriş yapabilir ve ayrı push bildirim uygulamaları ve verileri ile birlikte 10’dan fazla farklı WordPress sitesine sahip olabilirsiniz. Birden fazla WordPress sitesini yönetiyorsanız ve hepsine anında iletme bildirimleri uygulamak istiyorsanız, OneSignal, ileriye dönük hedefleri kolayca yönetmenin harika bir yolu olabilir. Artı, bedava!

OneSignal ile web push bildirimleri tam olarak yerel mobil push gibi çalışır. Bu nedenle, yalnızca mobil cihazlarda yerel push bildirimlerinden yararlanmak için bir mobil uygulama oluşturmanız gerekmez. Aşağıda şu anda desteklenen tarayıcılara göz atabilirsiniz.

OneSignal ile kısa sürede kurulum yapmak için aşağıdaki adımları izleyin. OneSignal, hem HTTP hem de HTTPS siteleri için yapılandırmalara sahip olsa da, web push izinleri ve abonelikler etki alanı / protokolle ayrıldığından, etki alanınızda HTTPS kullanmanızı öneririz. Anında iletme bildirimlerinizi daha sonra aktarmanın bir yolu yoktur. Tüm kullanıcılara ücretsiz SSL sunan hosting firmalarını tercih edin veya Cloudflare başka bir iyi seçenektir.

Aşama 1

Ücretsiz OneSignal eklentisini indirin ve yükleyin. WordPress Eklentiler/ “Yeni Ekle” eklentilerde One Signal’i arayarak indirebilirsiniz.

Aşama 2

Sonra, OneSignal’a gidin ve ücretsiz bir hesap oluşturun.

Aşama 3

“Yeni uygulama ekle” ye tıklayın ve uygulamanıza bir ad verin. Örneğimizde, sadece WordPress sitemizin adını kullanıyoruz. Ardından “Oluştur” düğmesini tıklayın.

New App dedikten sonra aşağıda ki pencere karşımıza çıkıyor. Biz burayı Sem Bilişim olarak düzenledik. Create düğmesini tıklayın.

Aşama 4

“Web  Push” u seçin ve “Next” düğmesini tıklayın.

Aşama 5

İlk önce Google Chrome ve Firefox’u ayarlayacağız. Daha sonra Safari’yi yapacağız. Sonra “İleri” ye tıklayın. Bir sonraki ekranda hedef SDK’nızı seçmeniz gerekecek, bu durumda “WordPress” i seçip “İleri” yi tıklayın.

Hemen devamında aşağıdaki formu kendi sitenizin özelliklerine göre doldurun. Sitenizde SSL sertifikası yoksa ayarları ona göre düzenlemeniz gerekir, biz bu örnekte SSL sertifikasına sahip olan kendi sitemize yer verdik.

Not: Siteniz HTTP üzerinden çalışıyorsa, uygulamanın HTTPS üzerinden çalışmasına izin veren onesignal.com’da bir alt etki alanı oluşturmanıza izin verir. Örneğin, https://yoursite.onesignal.com.

Aşama 6

Bir sonraki ekranda, WordPress OneSignal eklentisinin ayarlarına girmeniz gerekeceği için APP ID ve REST API KEY anahtarınızı göreceksiniz. Bu pencereyi açık bırakın, daha sonra buraya gelirsiniz.

Aşama 7

WordPress sitenize geri döndüğünüzde, OneSignal Push ayarlarının “Configuration” sekmesine tıklayın. APP ID ve REST API KEY anahtarınızı girin. Şimdilik her şeyi varsayılan ayarlarda bırakabilirsiniz. Aşağıya doğru kaydırın ve “Kaydet” i tıklayın.

 

Aşama 8

Daha sonra web sitenize göz atmak ve her şeyin doğru çalıştığını test etmek için bildirime abone olun. Sağ alttaki “kırmızı” sembolüne tıklayın ve “İzin Ver” e tıklayın. Bu seçenekleri daha sonra ekran ayarlarında değiştirebilirsiniz. (Not: Eğer çalışıyorsa, reklam engelleyiciyi devre dışı bırakmanız gerekebilir) İfadeleri daha sonra değiştirebileceğiniz bir onay penceresi göreceksiniz. Logonuzun net bir şekilde çıkması için önerilen boyut 192×192 pixeldir.

Aşama 9

Sonra OneSignal web sitesine geri döndüğünüzde, abone olan kullanıcıları görebilir, onlara kampanya mesajları gönderebilir ve raporlayabilirsiniz.

OneSignal Ek Notlar ve Seçenekler

Eklentide yapılandırabileceğiniz, bazıları aşağıda ele alacağımız düzinelerce ayar vardır. OneSignal’ın performansını merak ediyorsanız, eklenti oldukça hafiftir ve 100 KB’ın altında tek bir komut dosyası kullanır. Bu onların CDN ortağı Cloudflare’den servis edilir. Testlerimizde OneSignal sitemizi hiç yavaşlatmadı.

Farkında olunması gereken bir şey var ve bu eklenti 3. parti CDN sağlayıcı eklentileri ile iyi çalışmıyor. İlk denediğimizde, ücretsiz CDN eklentisi CDN Enabler’ı kullanıyorduk ve OneSignal’ın düzgün çalışması için ayarlara aşağıdaki dışlamayı eklememiz gerekiyordu. Başka bir eklenti veya CDN sağlayıcı kullanıyorsanız , CDN sorun giderme ile ilgili ek belgelerini Google’dan kontrol edebilirsiniz.

.php, .xml, onesignal-ücretsiz-web-push-bildirimleri

Ayrıca, sitenizde ücretsiz Cache Enabler eklentisini kullanıyorsanız, JavaScript minification’ı devre dışı bırakmanız gerekir.

 

Otomatik Push Bildirimleri

OneSignal WordPress eklentisini kurduğunuzda, varsayılan olarak (aşağıda görüldüğü gibi) otomatik olarak “ ” seçeneğini etkinleştirir. Belki de itilmesini istemediğiniz bir gönderi yayınlıyorsanız, işaretini kolayca kaldırabilirsiniz.

OneSignal Push eklenti ayarlarına girerek ve “WordPress editöründen bir yazı oluştururken otomatik olarak bir push bildirimi gönder” seçeneğini işaretleyerek yukarıdakilerin otomatik olarak kontrol edilmesini de devre dışı bırakabilirsiniz. Daha sonra, bildirmek istediğinizde kolayca WordPress editöründen kontrol edebilirsiniz. Bu muhtemelen bildiri için daha güvenli bir yoldur.

Kullanıcılara Otomatik Olarak Sor

Yeni ziyaretçilerden otomatik olarak abone olmaları isteniyorsa, eklenti ayarlarında bunu etkinleştirebilirsiniz. Değiştireceğiniz birçok seçenek mevcut;

 • Ek UTM izleme parametreleri ekleme
 • Ek özel gönderi türleri oluşturma
 • “Abone olduğunuz için teşekkür ederiz” seçeneğinin ifadesini değiştirin
 • Popup ifadelerini değiştirin
 • Widget’ın sitenizdeki ziyaretçilerle görünüşünü ve etkileşimini değiştir
 • Bildirim simgesi için gönderinin öne çıkan resmini kullanın
 •  20 saniye sonra bildirimleri reddet gibi.

Daha sonra her şeyi OneSignal kontrol panelinden kontrol edebilirsiniz. Verilere bile şaşırdık. Eklemiş olduğumuz başka bir sitede, 48 saatten kısa bir süre içinde 140’tan fazla push bildirimi abonesi vardı. Bildirimlere kişisel olarak abone olmasanız bile, ziyaretçilerinizin böyle düşündüğü anlamına gelmez. WordPress sitenizi daha iyi pazarlamak için, test etmek somut veriler elde etmenin en iyi yoludur.

Push Bildirimler Listesinden Çıkmak

Web sitenize çok fazla trafik gelirse, yanlışlıkla web sitenizin push bildirimlerine abone olan birkaç ziyaretçi olabilir. Bu nedenle, sitenizde bir yerde push bildirimlerinin nasıl iptal edileceği ile ilgili bir bağlantıya sahip olmak iyidir. Tarayıcıya göre değişir, bu nedenle kullanıcıları resmi belgelerine yönlendirmek en iyisidir.

Özet

Gördüğünüz gibi, WordPress push bildirimlerinin ayarlanması oldukça kolaydır! Birkaç adım gibi görünebilir, ama gerçekten hepsi 5 dakika içinde tamamlanabilir. Ziyaretçilerinizle veya müşterilerinizle bağlantı kurmak için ek yollar arıyorsanız, bunu denemenizi öneririz. Gerçekten risk yoktur. Eğer beğenmediyseniz, eklentiyi kaldırabilir, servisi iptal edebilir ve normale dönebilirsiniz. Push bildirimleri, içeriğinize ilave tıklanma almanın ve ziyaretçilerin WordPress sitenize geri dönmelerini sağlamanın harika bir yolu olabilir.

WordPress push bildirimlerini denediniz mi? Eğer öyleyse, aşağıdaki deneyim veya görüşlerinizi duymak isteriz.

 

 

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top