WordPress’e İçindekiler Tablosu Nasıl Eklenir?

[toc content=".entry-content" anchor-text="#"]

Sayfa içi başlık bağlantısı (section id) oluşturmak çok tartışılan bir konu değildir, ancak onlarla mükemmel sonuçlar elde edebiliriz! Bugün WordPress’te sayfa içi başlık bağlantısı oluşturma ve neden kullanmaya başlamak isteyebileceğiniz konusunda araştırma yapacağız. Tecrübelerimizden, sayfa içi bağlantı kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olabilir, uzun form içeriğini daha kolay gezmeyi kolaylaştırabilir ve hatta Google’da size küçük bir avantaj sağlayabilir. Google’da kim ücretsiz bir avantaj istemez? 😉

Sayfa İçi Bağlantıları Nedir?

Ayrıca bağlantı tıklama menüsü veya içindekiler tablosu olarak da adlandırılan sayfa içi başlık bağlantısı, sizi anında sayfanın belirli bir bölümüne (veya harici bir sayfaya) götüren bağlantılardır. Varış yerleri tipik olarak A elementi (onu isim niteliğiyle isimlendirerek) kullanarak veya başka bir elementle (ID niteliğiyle isimlendirerek) belirtilir. Her iki yöntem de W3C standartları ( kaynak ) ile tam uyumludur .

Sayfa İçi Başlık Bağlantısı Örneği

Sayfa içi başlık bağlantısının ne olduğu konusunda hala kafanız karışıksa, endişelenmeyin. Aşağıdaki örnek resme bakın. Madde imli liste öğelerinin her birinde bağlantı kullanıyoruz. Onlara tıkladığınızda, sizi doğrudan bu içeriği içeren H2 başlığına götürür. Bu yayında kendiniz için bunları kontrol edebilirsiniz. Sayfa içi başlık bağlantısı, metin, görüntüler ve H1-H6 başlıkları gibi her şeyde kullanılabilir.

Bir çok sitede, uzun form yazıların başında yalnızca bir içindekiler tablosu oluşturmak için sayfa içi başlık bağlantısı kullanılır. Biraz CSS biliyorsanız, açılış sayfalarınızda, daha yaratıcı olabilir ve onları biraz daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer sitelerde bağlantı linkini göremeyebilirsiniz, bunun yerine başlıklar üzerinde kullanılırlar, böylece bağlantıları doğrudan belirli bölümlere paylaşabilirler.

Bağlantıların Artıları ve Eksileri

Sırf bir şey yaptığımız için her zaman yapman gerektiği anlamına gelmez. WordPress sitenizdeki bağlantı linklerini kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı avantajlar ve dezavantajlar var.

Artıları

 • Bağlantıların en büyük avantajlarından biri, sitenizi tararken daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmaktır. Bu, özellikle uzun formda makaleler söz konusu olduğunda geçerlidir . Birçok derin içerik (4.000’den fazla kelime) yayınlıyoruz ve kaydırma yapmak zor olabilir. Sayfa içi başlık bağlantısı kullanmak, kullanıcının anında ilgilendikleri bölüme atlamasını sağlar. Kullanıcılarınızın ihtiyaç duydukları şeyi daha hızlı bulmasına izin verin.
 • Başlıklarda sayfa içi başlık bağlantısı kullanmak, bir makale içindeki farklı bölümlere doğrudan bağlantılar paylaşmanıza olanak tanır. Bu, sosyal medya için harika.
 • Arama motoru sonuç sayfalarına (SERPs) gelince, sonuçlar her ne göründüğüne bağlı olarak değişebilir. Ancak SERP listelerimizde bağlantı linklerinin (atlama menüleri) tekrar tekrar göründüğünü gördük, çünkü bunları makalelerimizde kullandık. Bunlar harika, çünkü aslında organik listeniz için size başka bir metin satırı veriyorlar. Ayrıca , kullanıcı meta açıklamasında ilgili bir şey görebileceğinden TO’yu artırmaya da yardımcı olabilir.

Eksileri

Profesyonellerin kesinlikle eksilerden ağır basacağını düşünürken, işte göz önünde bulundurmanız gereken bazı başarısızlıklar.

 • Bağlantı bağlantıları veya içindekiler tablosu, ziyaretçi başına sitedeki ortalama süreyi azaltabilir . Neden? Çünkü tüm makalenizi okumak yerine istediğiniz içeriğe doğru atlıyorlar. Ancak, ziyaretçinizi mutlu ederseniz, bu onların bülteninize kaydolmalarına veya aradıkları şey hakkında daha fazla araştırma yapmalarına neden olabilir. Yani bu bir profesyonellik olarak görülebilir.
 • Yukarıdaki konuyla doğrudan ilişkili olan sayfa içi başlık bağlantısı, reklam gelirinizi etkileyebilir. Belli bir bölüme doğrudan atlayan ziyaretçiler, gösterimleri ve tıklamaları azaltabilir. Ağır şekilde reklamcılık yapan siteler, bağlantı linkleri ve içindekiler tablosu kullanarak A / B testi yapmak isteyebilir.
 • Etki alanlarını değiştiriyorsanız veya 301 yönlendirmeleri eklemeniz gerekiyorsa, parça tanımlayıcısının (#) sunucuya hiçbir zaman gönderilmediğine dikkat etmek önemlidir. Bu, çapa bağlantılarınızla birlikte yolun etrafındaki şeyleri değiştirirseniz işleri karmaşıklaştırabilir. JavaScript ile bunu aşmanın yolları vardır, ancak bu kolay bir iş değildir.

Sayfa İçi Bağlantı Geçişi

Bağlantı tutturma geçişini değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Varsayılan olarak, bağlantı linkleri aniden sayfanın alt kısmındaki tanıtıcıya atlayacaktır. Bu bazıları için can sıkıcı olabilir. Bunu değiştirebilirsiniz, böylece yumuşak bir kaydırma geçişi gerçekleşir. Bu aslında Kinsta blogunda yaptığımız şey. Kimliğe  Page scroll to id gibi ücretsiz bir eklenti kullanabilir veya sitenize bazı CSS’ler ekleyebilirsiniz scroll-behavior: smooth;. Bu  Stack Overflow post , geliştiriciler için bazı ek ipuçlarına sahiptir.

Çoğu WordPress ipucunda olduğu gibi, WordPress uygulamasında bağlantı linkleri eklemenin birkaç farklı yolu vardır. Bu dört farklı kolay yöntemi inceleyin. Ve evet, doğrudan bu linkler sayfa içi bağlantı metni kullanıyor. 😁

WordPress’te El ile Sayfa İçi Başlık Bağlantısı Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te sayfa içi başlık bağlantıları oluşturmanın ilk yolu, yazılarınızın her birinde HTML ile manuel olarak yapmaktır. Bir tane oluşturalım, böylece nasıl çalıştıklarını görebilirsiniz.

Aşama 1

Bağlantınız için metni oluşturun ve normalde herhangi bir bağlantı için yaptığınız gibi bir köprü ekleyin.

Adım 2

Bir URL’ye, gönderiye veya sayfaya bağlamak yerine; Ona bir çapa adı atayacaksınız. Çapalar belirten URL’ler, ardından çapa adının ardından “#” karakteri içerir . İstediğiniz herhangi bir şeyi adlandırabilirsiniz, ancak genellikle kısa tutmanızı ve başlığın gerçek adıyla ilişkilendirmenizi öneririz.

Metin görünümüne (HTML) bakarsanız şöyle görünür:

<a href="#deneme">Deneme</a>

İşte bu yazıda kullandığımız tüm bağlantıların bir örneği:

<ul>
<li><a href="#nasıl-link-eklenir-wordpress">Nasıl Link Eklenir WordPress</a></li>
<li><a href="#nasıl-link-eklenir-wordpress-2">HNasıl Link Eklenir WordPress 2</a></li>
<li><a href="#nasıl-link-eklenir-wordpress-3">Nasıl Link Eklenir WordPress 3</a></li>
</ul>

Aşama 3

Daha sonra, sayfa içi başlık bağlantısı atlamasını istediğiniz başlığa bir kimlik eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için, WordPress düzenleyicisindeki metin görünümüne (HTML) geçmeniz gerekir. Başlıkta, bu durumda bir H2 başlığı, kimliği adım 2’de seçtiğiniz bağlantı adıyla birlikte ekleyin. Bağlantı adı ve kimlik özelliği, bağlantının çalışması için tam olarak aynı olmalıdır.

<h2 id="#nasıl-link-eklenir-wordpress">Nasıl Link Eklenir WordPress</h2>

Eklenti ile WordPress’te Sayfa İçi Başlık Bağlantıları Oluşturma

Her zaman HTML koduyla uğraşmak istemez misiniz? Endişeye gerek yok, kolayca her başlığa bağlantı ve bir içindekiler tablosu eklemek için kullanabileceğiniz bazı harika ücretsiz WordPress eklentileri var.

Eklentiyle Sayfa İçi Başlık Bağlantısı Ekleyin

Başlık bağlantısı eklemenin en kolay yollarından biri de eklenti kullanmaktır. Sizlere aşağıda bu işlem için kullanabileceğiniz eklentileri sıraladım.

 1. TinyMCE Advanced
 2. Easy Table of Contents
 3. WP Anchor Header
 4. Gutenberg editor
 5. Anchor Links Chrome extension.

 

 

1 thought on “WordPress’e İçindekiler Tablosu Nasıl Eklenir?”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top