WordPress Nedir?

[toc content=".entry-content" anchor-text="#"]

WordPress nedir? Özünde, WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında, WordPress , İnternet’teki tüm web sitelerinin % 34’ünden fazlasına destek sağlar . Evet, yanlış duymadınız ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden en az biri WordPress tarafından desteklenmektedir.

Biraz daha teknik bir düzeyde, WordPress GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu, herhangi birinin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. Bu içerik yönetim sistemi temelde, web sitenizin – içerik gibi – önemli özelliklerini programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuçta WordPress, web sitesi oluşturmayı, geliştirici olmayanlar için bile erişilebilir hale getirir.

#WordPress nedir? Basitçe söylemek gerekirse, bir web sitesi oluşturmak için en iyi yoldur.

WordPress İle Ne Tür Web Siteleri Yapabiliriz?

Yıllar önce, WordPress daha geleneksel web siteleri yerine, bir blog yaratma aracıydı. Bu, uzun zamandır doğru değildi. Günümüzde, temel koddaki değişiklikler ve WordPress’in büyük eklenti ve tema ekosistemi sayesinde WordPress ile her tür web sitesini oluşturabilirsiniz.

Örneğin, WordPress çok sayıda ticari siteye ve bloga destek vermekle kalmaz, aynı zamanda bir e-Ticaret mağazası oluşturmanın en popüler yoludur ! WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

– İşletme web siteleri
– e-Ticaret mağazaları
– Bloglar
– Portfolyolar
– Özgeçmişler
– Forum
– Sosyal ağlar
– Üyelik siteleri
-… Hayal edebileceğiniz başka her şey.

WordPress’in Tarihi

WordPress, 2003 yılında tamamen bağımsız bir proje olarak kuruldu ve b2 / cafelog adlı önceki bir projenin bir parçası olarak ortaya çıktı .

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde büyük bir katılımcı topluluğu tarafından yapılmaktadır. Fakat eğer WordPress’in kökenlerini öğrenmek istersek, asıl yaratımı Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki işbirliğiydi.

O zamandan beri, Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress’in yüzü oldu. Ayrıca, kâr amacı gütmeyen WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusu.

WordPress tarihi onun 2003 yılında bir blog platformu olarak kurulduğu günden bugüne uzanan bir süre …

Ancak şunu söylemek yeterli: WordPress, geleceğe yönelik ve katkıda bulunanlar ve büyük topluluk sayesinde, herhangi bir web sitesi türünü oluşturmak için en popüler çözüm haline gelmiştir.

WordPress’i Kimler Kullanıyor?

WordPress bireyler, büyük işletmeler ve herkes tarafından kullanılıyor! WordPress kullanıyoruz! Yani şu anda baktığınız site WordPress tarafından desteklenmektedir. Diğer pek çok tanınmış varlıkların birçoğu da WordPress kullanıyor. İşte favori örneklerimizden bazıları:

Microsoft,

BBC Amerika

NASA

007 James Bond Dünyası İçinde

Enterprise Magazine UK

Yuvarlanan taşlar

CNN Blogları

SONY Playstation

Mercedes Benz Uluslararası

Neden WordPress Kullanmalısınız?

Tamam, Internet’teki tüm web sitelerinin % 34’ünden fazlası Beyaz Saray ve Microsoft gibi iyi bilinen yerler de dahil olmak üzere WordPress kullanıyor.

Peki ya sen? WordPress’i neden kullanmalısın?

Ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğiniz ne olursa olsun, WordPress’i kullanmanın birçok nedeni vardır . İşte en büyüklerinden bazıları:

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

WordPress’in en büyük avantajlarından biri, özgür ve açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Barındırma ve kaliteli bir tema için biraz ödeme yapmanız gerekecek olsa da, Squarespace gibi alternatifleri olmayan WordPress yazılımını kullanmak için hiçbir zaman ödeme yapmanız gerekmeyecek.

Bunun ötesinde, web sitenizin görünüşünü ve çalışma şeklini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema bulabilirsiniz.

WordPress Genişletilebilir

Geliştirici olmasanız bile, WordPress’in tema ve eklentilerin ekosistemi sayesinde web sitenizi kolayca değiştirebilirsiniz:

Temalar – bunlar öncelikle web sitenizin görünüşünü değiştirir.

Eklentiler – bunlar öncelikle web sitenizin çalışma şeklini değiştirir.

Eklentiler, bir iletişim formu gibi küçük veya e-ticaret mağazası oluşturmak gibi çok büyük bir şey olabilir .

Halen, 50.000’in üzerinde ücretsiz WordPress eklentisi ve 5.000 adet ücretsiz WordPress teması ve bir çok premium seçenek bulunmaktadır. Söylemek istediğim çok seçeneğin var! İşte en iyi WordPress eklentilerinin seçilmiş bir listesi .

WordPress Kurulumu Kolay

Kendi web sitenizi kurmak için teknoloji dehası olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün! Birkaç düğmeyi tıklatabilirseniz, WordPress’i sitenize yükleyebilirsiniz.

Günümüzde, çoğu web sunucusunda kolay kurulum seçeneği mevcut.

WordPress Esnektir

Bu konuya zaten değinmiştik ancak WordPress harika çünkü hemen hemen her türlü web sitesini oluşturmanıza izin veriyor. Daha da iyisi, web siteniz de sizinle birlikte gelişebilir.

Mevcut WordPress sitenize bir forum eklemek ister misiniz? Hiç sorun değil sadece bbPress eklentisini kurun ! Bir sosyal ağ eklemek ister misiniz? Telaşa gerek yok! Sadece BuddyPress eklentisini kullanın.

Asla belirli fonksiyonlar dizisine kilitlenmediniz daima adapte olabilir ve gelişebilirsiniz.

WordPress Yardımını Bulmak Çok Kolay

WordPress çok popüler olduğu için, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yardım bulmak kolaydır. Bir sürü…

Bloglar
Öğreticiler
Forum
Facebook Grupları
Geliştiriciler
… Gerekirse ücretsiz ve ücretli yardım için başvurabilirsiniz.

Peki WordPress’i nasıl kullanacaksınız? Öğrenmek için sabırsızlanıyorum!

Bu eğitimden memnun kaldıysanız, wordpress desteğimizi seveceksiniz. Sem Bilişim’in hosting planları, kıdemli WordPress geliştiricilerimiz ve mühendislerimizden destek içeriyor.

WordPress kurmaya karar verdiniz ve zamanınız yok mu? Biz sizin için iyi işler çıkarmaya hazırız 🙂

Bize Ulaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top